Szum Biały

Szum biały można opisać jako szum, którego, którego intensywność (natężenie) jest statystycznie równomierne w całym emitowanym paśmie. Przypomina odgłos syczenia, szelestu, podobny do szumu wiatru poruszającego gałęzie drzewa, wodospadu, szumu morza, itp. Często przywołuje się analogię do białego koloru, który tak naprawdę jest mieszaniną całego spektrum kolorów. Możemy powiedzieć, że podobnie szum biały, jest mieszaniną całego spektrum dźwięków jakie nasz zmysł słuchu może odbierać.

Okazuje się, że ten prosty dźwięk ma ogromne, trudne do przecenienia  znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Pomaga w zasypianiu i relaksie. Umożliwia maskowanie (przykrycie) niechcianych dźwięków zewnętrznych oraz wewnętrznych (Tinnitus).

Zastosowanie

Usypianie i uspakajanie małych dzieci
Przeprowadzone badania klincze na grupie 20 niemowląt w wieku 2-7 dni pokazały, że w po zastosowaniu szumu białego 16 dzieci (80%) zasnęło w ciągu 5 minut. Bez szumu białego w badanej grupie  tylko 5 dzieci (25%) zasnęło w porównywalnym okresie czasu.   
Wyciąg (abstract) artkułu opisującego badanie (wersja angielskojęzyczna) znajdziesz tutaj

Uspakaja i relaksuje. Łatwiej zasypiasz

Jest doskonałym sposobem na zasypianie i zdrowy sen. Przeprowadzone w  USA badania  potwierdziły uspokajające i terapeutyczne właściwości białego szumu.

Szumy uszne (Tinnitus)
Również w tym przypadku szum biały znalazł istotne zastosowanie. Jest wykorzystywany jako podstawowy dźwięk w terapii TRT  oraz maskowaniu szumów usznych

Eliminowanie (maskowanie) dźwięków zewnętrznych
 Jeżeli masz głośnych sąsiadów, mieszkasz lub pracujesz w miejscu gdzie docierają irytujące odgłosy  możesz również skorzystać z szumu białego* i „przykryć” niechciane dźwięki zewnętrzne. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie, Zasypiasz łatwiej i śpisz lepiej.

Skąd uzyskać szum biały ?

Generator dźwięków (np. znajdujące się w naszej ofercie generatory Sound Oasis) wydają się być najprostszym i najskuteczniejszym  rozwiązaniem. Dlaczego, przedstawiamy poniżej:

  • Prostota obsługi – naciskasz jeden przycisk i masz działające rozwiązanie
  • Nie musisz przewijać do początku, zmieniać ustawienia, itp.
  • Możesz łatwo ustawić czas odtwarzania
  • Możesz podłączyć dodatkowe głośniki lub poduszkę dźwiękową
  • Nie ma zużywających się, zawodnych elementów mechanicznych, jak np. w odtwarzaczach  CD, DVD, itp.
  • Nie musisz ciągłe dokupować nowych baterii lub  doładowywać  akumulatorków, jak np. w odtwarzaczach MP3, MP4 i telefonach komórkowych
  • Tematy dźwiękowe są przygotowane przez specjalistów
  • Odtwarzane dźwięki są wysokiej jakości
  • Zasilanie z sieci lub baterii

* Do maskowania możesz stosować również inne dźwięki, np. dźwięki natury

Ciekawe linki dotyczące wykorzystania Szumu Białego:

http://www.troublesometots.com/why-babies-love-white-noise/