Szumy uszne - podstawowe informacje oraz rozwiązania

 Tinnitus – szumy uszne

Słuch należy do jednego z podstawowych zmysłów przy pomocy którego odbieramy bodźce z otaczającego nas świata. Zdecydowana większość ludzi kojarzy problemy ze słuchem jako wyłącznie problemy ze słyszeniem. Nie są oni świadomi, że oprócz niedosłuchu istnieją inne zaburzenia słyszenia takie jak np. szumy uszne czy obniżona tolerancja na dźwięki. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że aż blisko 17% populacji świata cierpi z powodu tzw. szumów usznych (ang. tinnitus).  
Dla 4% szumy stanowią poważny problem utrudniający normalne funkcjonowanie.  
Czym są szumy uszne?  
Możemy powiedzieć, że jest to zjawisko polegające na słyszeniu różnych dźwięków w uszach lub w głowie mimo braku ich zewnętrznego źródła. Szumy mogą być odbierane jako piski, dzwonienie, syczenie, dudnienie, pulsowanie itd. Szumom usznym bardzo często towarzyszy tzw. nadwrażliwość słuchowa, która przejawia się obniżoną tolerancją nawet niezbyt głośnych dźwięków z naszego otoczenia. Osoby z nadwrażliwością słuchową odczuwają dyskomfort lub nawet ból w uszach pod wpływem tych dźwięków.

Co powoduje szumy uszne ?  

Przyczyn powstania szumów usznych może być bardzo dużo. Do najczęściej spotykanych należą:
 • działanie hałasu lub uraz akustyczny
 • uraz mechaniczny głowy lub szyi
 • infekcje wirusowe/bakteryjne
 • stres
 • zaburzenia ukrwienia
 • starzenie się narządu słuchu
 • działanie czynników chemicznych, itp.
Nieustające szumy uszne mogą prowadzić do zaburzeń snu, problemów w koncentracji, zmęczenia, rozdrażnienia, lęku i w konsekwencji nawet do depresji.

Jakie są rozwiązania ?

Terapia TRT (ang. Tinnitus Retraining Therapy)
Najskuteczniejszym, potwierdzonym badaniami klinicznymi rozwiązaniem, jest terapia TRT   z wykorzystaniem generatorów dźwięków. Podstawą terapii TRT jest dostarczenie odpowiedniego tła dźwiękowego,  które zawsze w ciszy  powinno być obecne dodatkowo w tle do własnego szumu. Bardzo ważna jest możliwość nieprzerwanego otaczania się takim dźwiękiem we wszystkich  chwilach ciszy, np. przez całą noc, mimo nawet dobrego snu. Ważne jest podkreślenie, że dźwięku tego nie słuchamy, ma on być tylko ‘towarzyszem’ własnego szumu, szczególnie jeśli wokół nas jest cisza. Najlepsze są więc dźwięki obojętne, jednostajne i nie przyciągające uwagi. Takie tło dźwiękowe zapewnia generator dźwięków,  w przeciwieństwie do odbiornika radiowego, telewizyjnego lub innego źródła zmieniającego się w czasie sygnału akustycznego, który przyciąga uwagę.
Dźwięk ten nie powinien być również dostarczany przy pomocy słuchawek. Zewnętrzny przewód słuchowy nie może być zamknięty, np. słuchawkami dousznymi (telefony GSM, MP3, MP4, itp. ). Każde zatkanie uszu z reguły przynosi odwrotny skutek – nasilenie szumu usznego i nadwrażliwości  słuchowej.  
Dodatkowo, w przypadku  generatora dźwięków istnieje możliwość podłączenia zewnętrznych głośników (pod poduszkę) lub poduszki dźwiękowej, co powoduje, że odtwarzane dźwięki mogą być dostępne tylko dla osoby, która ich potrzebuje. Jednocześnie zwiększony jest komfort słuchania. Dźwięki docierają z zewnątrz, w sposób naturalny,  potęgując  wrażenie autentyczności.
Terapia TRT jest prosta i bardzo skuteczna. Przeprowadzone badania (kliknij tutaj: badania) pokazują, że terapia TRT powoduje poprawę komfortu życia osób zmagających się z problemem szumów usznych, a w 75% przypadków zdecydowane zmniejszenie świadomości odczuwania szumów - również w ciągu dnia. Metoda ta cieszy się coraz większą popularnością wśród lekarzy i pacjentów. Z dnia na dzień przybywa osób, które dzięki niej zdołały powrócić do normalnego życia. Terapię TRT możesz rozpocząć już teraz. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniego generatora dźwięków
Maskowanie szumów usznych
Maskowanie szumów usznych polega na przykryciu szumu własnego zewnętrznym źródłem dźwięku. Źródło dźwięku powinno być ustawione nieco głośniej niż szum własny. Po pewnym czasie (np. 15-30 min), jeżeli zewnętrzne źródło dźwięku ściszymy, szum własny będzie mniej odczuwalny. Maskowanie nie leczy, natomiast przynosi ulgę. Pomaga przetrwać okres, kiedy szum własny jest wyjątkowo dokuczliwy. Ze względu na możliwość wyboru odpowiedniego tematu dźwiękowego (zakres częstotliwości) oraz możliwość pracy ciągłej, generatory dźwięków należą do najlepszych rozwiązań maskujących.

Jaki generator wybrać
?
Generatory dźwięków amerykańskiej firmy Sound Oasis stanowią optymalne rozwiązanie. Sprawdzony system, dostarczany do ponad 30 krajów na świecie. Szczególnie godnym polecenia jest model S-650-02, który został wyposażony w dedykowaną do problemu szumów usznych i nadwrażliwości słuchowej kartę dźwiękową.
Zalety generatorów dźwięków Sound Oasis:
 • Prosta obsługa – naciskasz jeden przycisk i masz działające rozwiązanie
 • Możesz łatwo wybrać odpowiednie tło dźwiękowe, dostosować głośność lub  ustawić czas odtwarzania
 • Dodatkowe tematy dźwiękowe (dźwięki natury) ułatwiają odpoczynek i zasypianie
 • Możesz podłączyć  głośniki zewnętrzne  lub poduszkę dźwiękową
 • Nie musisz przewijać do początku, zmieniać ustawień, itp.
 • Nie ma zużywających się, zawodnych elementów mechanicznych, jak np. w odtwarzaczach CD, DVD, itp.
 • Nie musisz ciągłe dokupować nowych baterii lub doładowywać akumulatorków, jak np. w odtwarzaczach MP3, MP4 i telefonach komórkowych
 • Wysoka jakość odtwarzanych dźwięków
 • Zasilanie z sieci lub baterii

Jak ustawić generator dźwięków przy terapii szumów usznych (TRT)
Rodzaj dźwięku -wybieramy dźwięk
Najlepszy jest dźwięk jednostajny, monotonny, nieprzyciągający uwagi. W brzmieniu powinien różnić się od szumu własnego, najlepiej jak ma wiele różnych częstotliwości, np. szum szerokopasmowy (tzw. szum biały), szum padajacego deszczu, itp. Ważne jest podkreślenie, że dźwięku tego nie słuchamy, ma on być tylko obecny dodatkowo w tle własnego szumu. Bardzo istotna jest możliwość nieprzerwanego otaczania się takim dźwiękiem we wszystkich chwilach ciszy np. całą noc, mimo nawet dobrego snu.
Ustawiamy głośność
Głośność (w momencie ustawiania generatora) powinna być dostosowana do odczuwalnego poziomu szumu własnego. Dźwięk z generatora nie powinien zagłuszać szumów usznych !. Powinien być ustawiony trochę ciszej od własnego szumu. Po uruchomieniu generatora – nie koncentrujemy się ani na szumie własnym ani na szumie z generatora. Najlepiej skupić się na zupełnie czymś innym np. nad książką lub jakimś innym zajęciem. Nie myślimy o szumie własnym, nie sprawdzamy czy go słyszymy. Po pewnym czasie powinniśmy przestać słyszeć dźwięk z generatora. Szum własny powinniśmy przestać słyszeć w drugiej kolejności. Dźwięk ten będzie zhabituowany (przestaniemy go odczuwać !).
Więcej informacji na temat  szumów usznych znajdziesz w boksie informacyjnym Informacje/artykuły  znajdującym sie po lewej stronie lub wybierając poniższe linki:

www.spltinnitus.pl   - w zakładce artykuły

www.whc.ifs.org.pl